Дерев`яний посуд вариться в олії
Майстер з Рівненщини розкриває секрети деревообробки
У Костопільському районі Рівненської області є село з дуже влучною назвою – Лісопіль. Тут розташований цілий деревообробний цех, який випускає у світ гарненький дерев’яний посуд. Ступки, мисочки, дошки та каструлі – цю красу виготовляють підопічні майстра Віктора Макарова. Сьогодні він розкаже нам про те, чому з дубом працювати найважче, але найвигідніше
- Пане Вікторе, чому Ви вирішили працювати з деревом?
- Я за спеціальністю – деревообробник, свого часу закінчив Московський лісотехнічний інститут (МЛТІ у Митищах). Спочатку працював на виробництві, займався технологією деревообробки. Завод випускав будівельно-монтажний інструмент, наприклад, різні рубанки та штукатурний інструмент. А потім підприємство розвалилося, і я залишився без роботи. Шкода, бо ця справа була мені до душі – я працював з деревом із дитинства.
- Який був Ваш перший виріб із дерева? Що Ви виготовляли у дитинстві?
- Першим моїм виробом була дерев’яна синичка. Я навчився точити у школі, тож на шкільному токарному станку і зробив цю синичку. А потім почав робити все нові й нові вироби.
- Після втрати роботи Ви, мабуть, просто робили якісь вироби для себе?
- Так, це було нескладно. Треба було на чомусь сиділи, тож зробив стілець. Потім змайстрував стола… А після цього вже почав думати над майстернею. Власна справа почалася потихеньку: спочатку один станочок, потім – інший… Зараз у мене вже цілий столярний цех.
- Нині цей цех – Ваша основна робота?
- Так, основна й улюблена. Я – підприємець. Ми випускаємо різноманітну дерев’яну продукцію. Їздимо по багатьох ярмарках: буваємо у Петриківці, у Сорочинцях, на Країні Мрій… Зараз вже готуємося до цьогорічного Сорочинського ярмарку
Дуб дуже важко висушити
- Пане Вікторе, опишіть Ваш цикл роботи. З чого взагалі починається ось така ступка?
- Спочатку треба купити сировину – ліс. Потім порізати його на дошки. Дубова дошка має лежати рік, і обов’язково – під навісом. Тоді з дуба виходить волога, і він помалу висихає. Якщо його різко кинути у сушку, він потріскається і зіпсується. Дуб дуже важко висушити. Після року під навісом дуб вже можна помістити до сушили та досушити його. Коли дошка висохне, можна робити з неї вироби. Щоб виготовити ступку, потрібні дві частини (для основної частини та горла), які ми потім склеюємо. Зі склеєної заготовки вирішається шаблон, а потім вже токар дивитися, як його гарненько виточити.
- Скільки токарів у Вас працює?
- Зараз два. Але я й сам люблю точити, тож час від часу теж займаюся цією справою. Обидва мої сини працюють зі мною – і старший, і молодший. Тож це у нас – сімейна справа.
- Ваш улюблений матеріал – це дуб?
- Так, але ми робимо посуд не лише з нього. Наприклад, кухонні дошки виготовляємо з ясену. А взагалі, працюємо з твердими породами: з вільхою, ясенем та дубом. Найбільше людям подобаються вироби з дуба. Коли говориш «дуб», людина одразу розуміє, що це – солідний та довговічний виріб.
Ступки – найбільш популярні
- Ваш посуд покритий якоюсь речовиною чи це «гола» деревина?
- Увесь посуд проварений у натуральній льняній олії, без усілякої хімії. Готовий виріб ми занурюємо до баку з гарячою олією (температура – приблизно 60 градусів) та варимо три з половиною, а то й чотири години. Деревина дуже добре поглинає олію, тож після цього виріб вже не може пропускати вологу. Ось дивіться: вода залишається у мисці (пан Віктор показує мисочку, щойно наповнену літнім дощем. – Авт.). З цього посуду сміливо можна їсти.
- А як користуватися дерев’яною ступкою? Вона не трісне?
- Ні, не трісне. Ми самі таким посудом користуємося: вдома, наприклад, розтираємо у ступці перець.
- Який посуд у Вас купують найчастіше?
- Ступки – це в нас найбільш ходовий товар. А ще, часто купують кухонні дощечки. Круглі дошки в нас замовляє піцерія «Челентано». До речі, ми щойно завозили нові дощечки до піцерії, що біля метро Дружби Народів.
- А чому Ви робите саме такий посуд – заокруглений? Все-таки, щось берете за зразок?
- Є чудовий давньоруський посуд – ці розробки дуже гарні, їх можна використовувати й зараз. Посуд такої форми археологи знаходили під час розкопок стародавніх міст. Він дуже зручний і має заокруглену форму.
Виріб має лягати у руку
- Що виготовляєте окрім посуду?
- Паралельно з посудом ми робимо і меблі. Звісно, якщо на них є замовлення. А на ярмарки привозимо мисочки, макітри, дощечки… Дерев’яний посуд дуже подобається нашим покупцям. Вони купують наші вироби вже багато років. Якщо би люди не купували такі речі, ми би їх, мабуть, і не робили.
- Хто на Вашому підприємстві відповідає за ідеї? Хто вирішує, що треба виготовити саме таку миску, а не інакшу?
- У нас вже напрацьований певний досвід, тож ми знаємо, що людям більше подобається. Якщо мисочку приємно тримати у руці – значить, вона сподобається усім. У мене є один знайомий художник, який розписував Ченстоховську Божу Мати на великому сувенірному яйці. Одного разу він навіть виточував подарунок для Олександра Лукашенка – розпис в нього просто неймовірний! І він так мені й сказав: треба виточити так, щоб виріб ліг у руку. Тільки тоді художник зможе його розписати. А якщо виріб не лягає у руку – він просто непотрібний.
P.S. А майстер із Дрогобича робить вази та столи з пеньків!
(с) made-in-ukraine Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.
***
Подяка:
Если вы собираетесь строить дом не из дерева, а из кирпича, не забудьте узнать ! Вы сможете наперед просчитать, сколько будет стоить постройка.
Дерево - универсальный материал, из которого можно даже строить дома. Этотподскажет вам стоимость строительства деревянного дома.
Хочете здивувати друзів? Найкращий спосіб - надіслати їм ! Головоса смска піднімить настрій та подарує справжнє свято!
Метки: вироби з дерева