Катерина Поніматченко:

Четвер, 7 Квітня, 2011

«Я працюю скальпелем»

Так виглядає кусудама

Героїня сьогоднішнього інтерв’ю – майбутній архітектор. Через специфіку навчання, Катерині частенько доводиться працювати з папером: «будувати» з нього макети різноманітних багатоповерхівок. А ще, руки майстрині творять дивовижні паперові речі: тваринок-орігамі, багатомодульні кулі та листівки з рухомим вмістом.

Під час нашої бесіди Катерина Поніматченко скрутила квітку :)

- Катю, з чого почалася уся ця краса?

- Спочатку я захопилася орігамі – це було років десять тому. Робила з паперу різних тваринок, журавликів… Мене вистачило на п’ятсот журавликів :)Вони були різного розміру: я використовувала різноманітні брошури, транспортні квитки… Після журавликів розпочався інший творчий пошук, і я вирішила робити кусудами – паперові кулі, які складаються з багатьох окремих модулів. А десь рік тому перейшла на листівки. Люблю робити листівки з «сюрпризами»: відкриваєш одну – і зсередини починають «випливати» різні елементи.

- Мистецтво орігамі легко далося Вам? Мабуть, з першого разу важко запам’ятати всю послідовність згинів…

- Це неважко. Тим більше, зараз є безліч схем, до яких можна підглядати, роблячи орігамі. В Інтернеті є дуже багато інформації. Хоча я вчилася ще за книжками. А взагалі, чим більше орігамі робиш – тим краще запам’ятовуєш послідовність кроків.

Кусудама "Зелена капуста" :)

«Можна користуватися кусу дамою, як скарбничкою»

- Про журавликів ми вже дещо знаємо – нещодавно Ви навіть робили майстер-клас для наших читачів. Тому розкажіть про кусудами :)

- На Сході кусудами роблять не порожні: всередину кулі кладуть мішечок з лікарськими травами та вішають над ліжком. Кусудаму вважають оберегом, який сприяє доброму здоров’ю.

- Якщо в кусудамі є порожнє місце, то туди можна покласти і якийсь скарб?

- Так, звісно. До речі, є такі моделі кусудам, які відкриваються, наче шкатулка: один можуть можна знімати і користуватися кусудамою, як скарбничкою. А я, зазвичай, роблю кусудами з корицею всередині – вони тоді добре пахнуть :)

- Як ці окремі паперові шматочки кріпляться, що з них виходить суцільна куля?

- Це схоже на принцип конструктора «Лего». В кожному елементі є «ніжка» та «клапан», до якої треба причепити «ніжку» сусіднього елемента. Склавши усі модулі разом, отримуємо таку гарну об’ємну фігуру.

- Для кріплення модулів можна використовувати клей?

- Так, у деяких кусудамах є клей – його наносять, щоб усі елементи вже точно втрималися вкупі. Але я не люблю використовувати клей: набагато цікавіше, якщо кусудама тримається без нього.

- Який папір потрібен для того, щоб робити з нього такі гарні речі?

- Може підійти й звичайний кольоровий папір, але я використовую папір щільністю 120 грамів. Головне – щоб папір був не надто щільним, адже його буде важко складати. До речі, є у продажу і спеціальний папір для орігамі – з нього теж виходять вдалі роботи. Він більш гладкий та двобічний, добре тримає усі складки.

"Поп-ап" листівка з деревом

«Робила орігамі з металу»

- Ваші листівки також складаються з багатьох елементів і також зроблені з паперу…

- Такі листівки називаються «поп-ап». Ця назва з’явилася через те, що внутрішні шматочки починають рухатися, коли людина відкриває листівку.

- Скільки часу може піти на одну «поп-ап» листівку?

- Листівку з деревом я робила два дні. Але це – лише у вільний час. Технологія виготовлення листівки така: спочатку треба вирізати найдрібніші елементи, потім – більші, і вже під кінець – сам контур. Контур я спочатку намічую олівцем, а вже потім вирізаю.

- Які інструменти потрібні, щоб творити такі речі?

- Якщо ми говоримо про листівки, то знадобляться килимок, на якому треба буде вирізати елементи, інструменти для вирізання (спеціальні ножі), клей, руки та папір. Інколи також – ножиці. Існують спеціальні циркульні ножі для вирізання, але я працюю скальпелем. На пласких поверхнях цей інструмент – незамінний.

- Знаю, що Ви робите також і масштабні роботи…

- Так, нещодавно я зробила величезну картину – десь метр на півметра. На ній зображені дві постаті – дівчина та чоловік, а навколо них – квіти з орігамі та листочки з квілінга. Скрапбукінг не дуже люблю, адже там беруть готові елементи на наклеюють на основу. А мені цікавіше вирізати щось своє та змайструвати ексклюзивну роботу.

Картина з квілінгом та орігамі

- Зі скрапбукінгом зрозуміло, а у техніці квілінга часто працюєте?

- Буває інколи. Але я використовує не готові заготовки, а нарізані власноруч смужки. Таким чином зробила великого різнокольорового метелика – такий цікавий вийшов! Ну, люблю я папір :)

- То інших матеріалів Ви зовсім не визнаєте?

- Одного разу я робила орігамі не з паперу, а з металу. Мені принесли великий шматок тонкого-тонкого металу, який уже добре тримав складки. А ще, він не промокав, а це – дуже важливо. В мене була ідея робити великі кусудами та вивішувати їх на вулиці – щоб усі бачили це «вуличне мистецтво». Але ця ідея залишилася невтіленою у життя через те, що папір промокає.

Коти-орігамі

«Цікаво зробити майстер-клас у транспорті»

- До речі, як зберігаються паперові речі?

- Якщо мова йде про велику картину, то її можна скрутити в рулон. Але найкраще, звісно, вішати картини на стіну під склом – тоді вони не запиляться. Кусудами можна розвішувати по всій квартирі. Найвдаліше місце для них – це люстра.

- Які критерії якості є у мистецтві орігамі? Як відрізнити професійну роботу від витвору новачка?

- Такі критерії дійсно є: наприклад, усі куточки мають бути охайно складені. Чим більше складок – тим більш професійна фігура. Наприклад, майстер може зробити з маленького шматочка паперу цілого зайця або оленя з дрібненькими деталями.

- А які якості людини може розвинути заняття з папером?

- Робота з папером дуже добре розвиває уважність. Декілька разів я проводила заняття для дітей, і помітила, що їх це заняття дуже втягує і зосереджує. Особливо це корисно перед школою, коли дітям треба навчитися посидючості.

- Мабуть, у транспорті вам не буває нудно? Робите орігамі з паперових талончиків?

- Так, буває :)Я складала фігуру навіть з малесеньких шматочків розміром два на два сантиметри. Вийшла маленька кусудама з шести модулів. Тому талончики – не найменший матеріал для творчості.

- То можна навіть започаткувати такий рух серед пасажирів: хтось протягом поїздки у тролейбусі починає робити орігамі, і виходячи на зупинці, залишає поробку на видному місці. Потім її підбирає хтось інший і продовжує мудрувати :)

- У тролейбусах я залишала журавликів не раз. Саме таких, які махають крилами :)А ще, цікаво було би зробити майстер-клас у транспорті: заходиш, роздаєш усім пасажирам папірці, і вперед! Якщо далеко їхати, можна зробити непогане орігамі. Або навіть цілу кусудаму: під кінець поїздки - зібрати її докупи та подарувати водію :)

***

Спонсор запису:

Хотите купить автомобиль? Интересуетесь новинками российского автопрома? Тогда непременно вас заинтересует!

Метки: