Книги належать світу
Розмова з авторкою ексклюзивних арт-книг Рутою Коршуновою
У мальовничому містечку Ірпінь, що на Київщині, є один незвичайний двір. Тут, біля гарненької річки та лісу, під спів голосистих пташок народжуються на світ мистецькі книги. Майстриня Рута Коршунова власноруч відливає сторінки для книг, а потім зшиває їх разом і прикрашає обкладинками…
- Руто, розкажіть, звідки у Вас таке захоплення книжками? Мабуть, Ви ще з дитинства багато читаєте?..
- Так, я почала читати у п’ять років: вдома була велика бібліотека, а в бабусі – ще більша. На всі Дні народження мені дарували книги, і це були для мене найулюбленіші подарунки.
«Вічне поступається одноразовому»
- У Вас вдома велика бібліотека?
- Я не можу сказати, що вона дуже велика… Мені би хотілося мати набагато більше книг. На жаль, родинні книги не перейшли до мене у спадок, тож я почала збирати свою бібліотеку спочатку.
- Як Ви ставитеся до проникнення до читацького світу електронних книг? Сприймаєте цей процес чи визнаєте виключно паперові книги?
- Процес зменшення цікавості до паперових книг, на жаль, невпинний, але це стосується не тільки книг, але й театру, класичної музики, культури відпочинку та самого життя. Ритми стають дедалі все більш динамічними, вічне поступається одноразовому життю. Я люблю слухати на програвачі платівки, люблю сидіти біля вогнища, прислухатися до цього світу і до себе. Час для мене тече повільно, життя має сенс лише у категоріях вічності. Політика, мода, те, що плинне, мало мене цікавить. Книги належать світу, який тече крізь час, ось тому вони і мають для мене цінність.
«Створення арт-книги – це шлях спроб та експериментів»
- Як і чому Ви почали робити книги самотужки? Набридли «штамповані» обкладинки видавництв?
- Це був просто експеримент, спроба себе у новій якості. У мене з’явилася можливість займатися цим завдяки обладнанню Сергія mymailto.livejournal.com, яке дісталося мені у спадок. Я спробувала, і в мене вийшло
- Де Ви навчилися мистецтву виготовлення книг? Це ж ціла наука – треба зшивати сторінки, а потім ще якось ладнати до них обкладинку…
- Намагаюся сама в цьому розібратися, дивлюся на приклади. Це – шлях спроб і експериментів. Я постійно намагаюся вдосконалювати свої спроби.
- Папір для книг Ви купуєте чи робите самотужки?
- Для проекту «RUTABOOK» (акція зі створення арт-книг) я використовую вже готову целюлозу, дрібню її ролом та відливаю сторінки.
«Коло матеріалів – велике, але не безмежне»
- Обкладинки Ваших книг прикрашають камінці, шкіра, стрічки, мотузки та навіть шматочки трав… Тут можна використовувати будь-які матеріали чи все-такі у створенні книг для Вас існують певні табу?
- Мені здається, що книги, перш за все, повинні бути зручні, цікаві і не дуже крихкі. Вони повинні слугувати людям не один рік, тому коло матеріалів може бути великим, але не безмежним
- Ваша книга «Щоденник Робінзона Крузо», захована у кокосі, – справжнє диво! Як Ви вигадали таку цікаву річ?
- Насправді, книги можна робити з будь чого, придатного для цього. У мене з’явився кокос, я зробила форму для паперу потрібного розміру та відлила листки, а чудовий каліграф Оля написала книгу. До речі, в мене є ще одна така чиста книга, яка ще чекає на свого господаря.
«Ручних» книг не може бути багато
- У чому полягають переваги «ручних» книг та блокнотів? Чим вони кращі за стандартні?
- Я би так не ставила питання – які кращі… Вони не кращі – вони інші. Вони унікальні і неповторні, це добре. Їх не може бути дуже багато, немає сенсу ставити цей процес на комерційну платформу та насичувати такими виробами ринок.
- Яким Ви бачите користувача таких оригінальних книг? Мабуть, ним може бути виключний інтелектуал
- Мені здається, що на кожну річ знайдеться свій покупець і володар. Передусім, це буде людина, яка цінує річ, як витвір, і готова віддати їй трохи своєї енергії та свого життя.
- Наскільки поширені у нас арт-книги? На них є попит?
- Я не дуже знаюся на цьому, досліджувати попит – не у моїй сфері зацікавлень. Але, мабуть, у Європі хендмейд більше цінують, ніж в Україні, от хоча б на etsy.com
«Завжди хочеться кращого»
- Дивлячись на Ваші роботи, у мене складається приблизно такий асоціативний ряд: затишність, тиша, комфорт, плед у клітинку, крісло-качалка та, можливо, горня кави Ваші книги і справді такі «домашні»? Чи ви створюєте роботи і для ділових людей, які завжди кудись поспішають?
- Перш за все, я роблю це для себе. А якщо ці книги полюбить ще хтось, мені буде дуже приємно
- Ваші книги виглядають дуже гармонійними. Мабуть, ви щасливий майстер – той, який завжди задоволений своїми роботами?
- Ах, ні! Завжди хочеться чогось більшого, кращого… Треба багато працювати, щоб бути задоволеною кінцевим результатом. Поки що задоволення виникає на стадії виготовлення паперу, а це – дуже приємний процес!
Нові книги Рути Коршунової можна побачити тут: behance.net/gallery/artists-book/1156443
П.С. Будемо вдячні за ретвіти та лайки
(с) made-in-ukraine Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.
***
Подяка:
Планируете путешествие в далекий Тайланд? Не забудьте , особенно, если будете отдыхать на Самуи. Снять дом в Тайланде очень просто!
Метки: паперопластика, рідкісні техніки