Личаківський цвинтар у Львові
Шедеври цвинтарної скульптури
Національний історико-культурний музей-заповідник «Личаківський цвинтар» відомий усім – навіть тим, хто жодного разу у житті не гостював у Львові. Зі шкільної лави нам розповідають про нього, як про місце поховання видатних людей, проте насправді Личаківка – більше, ніж кладовище. Дуже багато могил на цвинтарі оздоблені старовинними скульптурами, які інакше, як витворами мистецтва, назвати не можна.
Личаківський цвинтар розташований неподалік у Львові на вул. Мечникова, 33, біля самого кінця вул. Пекарської. З центру міста туди можна дійти пішки, а можна і під’їхати транспортом. Загалом на цвинтарі – 300 тисяч поховань, зорієнтуватися у яких можна завдяки мапі біля входу на кладовище. Цвинтар площею у 40 гектарів розділений на 86 полів, вказаних на тій-таки мапі.
Кладовище постало 1786-го року після того як влада заборонила ховати людей біля церков. Тут почали ховати заможних містян, тож на оздобу надмогильних плит не скупилися. Відтоді на Личаківському цвинтарі з’явилося понад 500 скульптур, які дивують своєю красою туристів і понині.
Класицистичні надгробки, що з’явилися на Личаківці у першій половині ХІХ століття, споруджували скульптори Павло Евтельє, Гартман Вітвер, Антон і Йоганн Шимзери. Після того до кладовища «завітала» еклектика та стиль арт деко – цвинтарні скульптури робили Абель Марія Пер’є, Парис Філіппі, Тадеуш Баронч, Вітольд Равський, Едмунд Яскульський, Юліан Марковський. Серед українських митців працювали на Личаківському цвинтарі Григорій Кузневич та Сергій Литвиненко.
Після Другої світової війни мистецькі надгробки на Личаківському цвинтарі створювали Євген Дзиндра, Теодозія Бриж, Петро Кулик, Лука Біганич, Валентин Подольський, Еммануїл Мисько, Любомир Яремчук та Євген Прокопович, який виготовив низку надгробків, що зображують жінок в українських народних строях. Дехто з цих скульпторів на Личаківці не лише працював, а й знайшов спочинок.
Особливим надбанням Личаківського цвинтаря є польські поховання у великих родинних склепах. До могил своїх співвітчизників поляки й зараз дуже шанобливо ставляться: їх серед відвідувачів кладовища – чи не найбільше.
Загалом, поховання на Личаківці поділяються на три типи: українські, польські та радянські. Якщо могили поляків видно здалеку завдяки габаритам та пишній оздобі, то українські поховання можна відрізнити за наявністю хреста на пам’ятнику. Більшість радянських могил оздоблені кам’яними глибами без хрестів.
На Личаківському цвинтарі поховані видатні етнографи, письменники, музиканти, лікарі та священнослужителі, проте сюди приходять не лише для того, аби віддати їм належну шану. Блукаючи між шедеврами цвинтарної скульптури можна доторкнутися до справжнього мистецтва, яке житиме вічно.
***
Спонсор запису:
Якщо ви стежите за своїм здоров`ям, зверніть увагу на такий заклад, як . Там вас зможуть проконсультувати з приводу правильного харчування!
Метки: скульптура