Оксанина лялька - знову у Києві

Четвер, 16 Червня, 2011

Майстриня зі Львова привезла до столиці Мотрю Кочубей

Ляльки-львів'янки

Минув майже рік від нашої попередньої зустрічі з Оксаною Смерекою-Малик – у серпні вона робила свою першу персональну виставку. З того часу її творіння набрали неабиякої популярності: рухомі ляльки вподобали і професійні лялькарки, і прості любителі українського мистецтва. Побувавши разом зі своїми роботами на Львівщині, Одещині та Івано-Франківщині, пані Оксана повернулася до Києва з новими ляльками. «Поки я роблю ляльку, стільки разів кручу її та перевертаю, що потім вона просто не може сидіти на місці – мусить кудись їхати», – сміється майстриня.

Поки ми не бачилися, рукотворна колекція пані Оксани відчутно розрослася: успішне проведення виставок дало поштовх до плідної творчості. «Протягом цього року я переконалася, що для мене немає цікавішого дозвілля, аніж робити ляльку», – зізнається Оксана Смерека-Малик. Тож нині вона може показати киянам декілька нових серій ляльок та оновлення «старих».

Серія "Прогулянка"

«Серія «Карпатія: дівки, ґаздині, молодиці» – основна у моїй творчості, тож вона в мене буде завжди», – каже лялькарка про свою улюблену серію, у рамках якої можна побачити текстильних жіночок з глечиками та ступками. Найбільша лялька пані Оксани – Спасівська ґаздиня – за рік «знайшла» собі подруг, тож тепер красується у компанії двох інших ляльок. Дрібненькі аксесуари можна побачити на ляльках із серії «Львів’янки – пані та панянки».

А от «родзинка» виставки – нова серія «Пори року Мотрі Кочубей», яку Оксана Смерека-Малик зробила спеціально для Музею гетьманства. «Образи гетьманів для мене, як для лялькарки, менш цікаві: я не роблю ляльок чоловічого роду. Та й, зрештою, це – не в українській традиції. Тож вигадала зробити Мотрю, – розповідає пані Оксана. – Люблю робити ляльок серіями, тож і до Мотрі мала створити компанію. Але кого до неї робити? Бояринь чи товаришок я створювати не хотіла, тож вигадала собі цілу історію. Мотря настільки любила Мазепу, що, окрім нього і його листів, її нічого у житті не тішило. Зима, весна, літо і осінь спокушають Мотрю своїми дарами, але вона від них відвернулася і тримає коло серця листа від Мазепи».

Пори року Мотрі Кочубей

Пані Оксана раніше вже створювала серію ляльок з порами року, але тоді вона зображувала молодих дівчат. У нинішній серії пори роки – дорослі жінку у намітках та хустках. «Це зрілі жінки, які вже знають життя. У кожній порі є істина, яка вже відома їм. А Мотря цього ще не знає, бо вона – молода», – ділиться задумом лялькарка.

Ще одна новенька серія ляльок – «Гетьманський сад»: її майстриня зробила у переддень виставки. «Під час попередньої виставки мені презентували дуже гарну тканину – старий льон з машинною вишивкою. Тепер такі квіти, як на цій тканині, не дуже популярні: тюльпани, троянди, волошки… – каже пані Оксана. – Але мені здається, саме вони мали би цвісти у гетьманському саду. Назву серії можна трактувати двояко: це або сад, який садила кохана гетьмана, або це Мотрин сад, у квітах якого вона блукає».

Ляльки з Гетьманського саду

Нинішню експозицію складають 74 рухомі ляльки. З них лише 5 – з попередньої виставки, тож поціновувачам ляль карського мистецтва буде надзвичайно цікаво відвідати виставку. Вона триматиме до 4 липня у Музеї гетьманства (Київ, вул. Спаська, 16-б). Деякі ляльки можна буде придбати, але ближче до кінця виставки. Після столичної виставки ляльки Оксани Смереки-Малик рушать до Чернігова – у липні майстриня відкриє виставку у Чернігівському художньому музеї.

Сни серпневого поля

До речі

Пані Оксана любить оздоблювати одяг ляльок аплікацією: двобічним скотчем приклеює до полотна тасьму та стрічки, і строкате вбрання – готове. «Раніше я купувала для ляльок декоративні льняні тканини рівненської фабрики (наприклад, з них зроблений одяг для ляльок серії «Сни серпневого поля»). Але мені недуже цікаво працювати з таким матеріалом, адже будь-який майстер може це повторити, – пояснює майстриня. – А от аплікація з декоративної тасьми – це справжня знахідка: завдяки їй вдалося зробити цікаві фартухи та кептарі лялькам із карпатської серії».

(с) made-in-ukraine Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Создание сайта - отличная возможность рассказать о своем бизнесе потенциальным клиентам! Так что- то, что надо.

Метки: