Оригінальні маски з пап`є-маше

Понеділок, 21 Березня, 2011

Олександр Катеруша робить маски з паперу

Маска з пап'є-маше

Ми зустріли пана Олександра на одній рукодільній виставці у Києві: майстер вперше виніс «в люди» свої роботи - маски з пап`є-маше. І зробив це недарма, адже такого хендмейдерська «тусовка» ще не бачила! Хтось, побачивши маски, захоплено плескав у долоні, хтось скептично кривився, але через зацікавлений натовп до стенду з роботами Олександра Катеруші важко було підійти. 

Майстер на тлі своїх робіт

- Пане Олександре, ви давно захоплюєтеся ліпленням із пап’є-маше?

- Я пробував свої сили у пап’є-маше ще раніше, але «глобальне» захоплення прийшло до мене нещодавно. У дитинстві робив з пап’є-маше різні фізіономії, маски.. Але вони, звісно, були інші, ніж зараз.

Книга чи табуретка?..

«Маска з пап`є-маше – це азбука написання тексту»

- А як прийшли до створення таких масок?

- Я почав вивчати психологію, і згодом вона стала моєю професією. Я відкрив дуже цікаву територію, де, мабуть, ще ніхто не був. Таке явище психіки, як фізіономічний простір (ще можна сказати «фізіономічна фантазія», «фізіономічне сприйняття») заслуговує на окрему гілку психології. І, звісно ж, на увагу мистецтва.

- Що криється у цьому просторі?

- У людей є досить чіткий набір штампів. Ми знаємо, що є фізіономія обличчя людини, фізіономія певної тварини – ссавця, рептилії, риби чи птаха… На цьому вся фізіономічна фантазія людини, а відтак – і сприйняття навколишнього світу, завершується. Коли людина бачить те, що «не вписується» у межі цих штампів, вона дивується або навіть лякається. Нас із самого малечку вчать лякатися того, що ми ще не бачили, чогось нового.

- Які ідеї ви вкладаєте у свої витвори?

- Маски – це натхнення та, можна сказати, містичні стани. Але певним чином це ще й азбука написання текстів. Гадаю, евфемізм цієї маски очевидний (пан Віктор вказує на маску чоловіка з книжкою на голові. Авт.): на перший погляд, здається що це – мудрець, розумна людина. Але якщо придивитися, можна побачити, що під цією книгою замаскована звичайнісінька табуретка.

- То ця людина – сноб?

- От бачите, таким чином із маски з пап`є-маше народжується текст. Тож на маску я дивлюся, як на написання віршу або афоризму. Це – текстова робота: образ мовою знаків та символів виражає задум.

Фігурка з пап'є-маше

На одну маску може піти місяць

- Розкажіть, із чого зроблені ваші маски. Вони покриті фарбою?

- Я виліплюю маски з пап’є-маше, а потім покриваю їх фарбою. Використовую для цього або акрилову фарбу, або олійну. Раніше я змішував чистий фінський клей ПВА з гуашшю: теж непогане покриття виходило.

- Ваші вироби міцні? Чи все ж можуть поламатися?

- Вони міцні, але їх краще не мучити :)

- За скільки ви готові продати одну маску?

- Я ще не намалював ціну, адже ще не продавав своїх робіт. Якщо будуть замовлення, можливо, погоджуся продати… Тоді й визначу ціну.

- Скільки ж часу витрачаєте на створення однієї маски своїми руками?

- Буває, тиждень, а буває, місяць. Але я можу робити маски лише тоді, коли є вільний час. Я – психолог, тож виготовлення масок – не основна робота для мене.

Вироби з пап'є-маше бувають і такими

- Де ви виготовляєте маски? У себе вдома чи в окремій майстерні?

- Роблю їх вдома. Готові роботи висять на стінах у моїй кімнаті.

- Не страшно ночувати в одному приміщенні з такими «істотами»?

- Ні, це навіть дуже цікаво. У мене є статус їхнього автора, тож чому мені їх боятися? Взагалі, коли є обличчя, то обов’язково є й певна свідомість, яку презентує це обличчя. Тому я можу сказати, що мої маски – це живі істоти, адже у них є обличчя. Якщо підходити до цього з психологічного боку, то людина обов’язково буде реагувати на цю маску, як на живу істоту, хоче вона цього чи ні. Так вже створені люди :)

Дружелюбна маска

«Ми вже у майбутньому»

- Мабуть, у ваших істот є імена…

- Деяким з них дійсно даю імена. Наприклад, це – Хватка Майї. Майя – це істота, яка створила весь цей ілюзорний світ і тримає сприйняття людини своїми зубами. Бачите: вона тримає ніс, очі, вуха…

- А науковою фантастикою ви раптом не захоплюєтеся?

- У дитинстві дуже любив читати наукову фантастику. Зараз ми вже перетнули межу дійсності та фантастики: ми вже у майбутньому. Читати фантастичні книги вже немає сенсу.

- Але ваші вироби з пап`є-маше могли би стати влучними ілюстраціями для книг із фантастики…

- Тут є ще один цікавий момент. Коли ілюструють фантастику або, наприклад, ліплять інопланетян для фільмів жахів, то орієнтуються на ту фізіономічну фантазію, яка притаманна людині: обличчя-ссавці-рептилії-риби-птахи. І все, більше нічого немає. А в мене – дещо зовсім інше :)

***

Спонсор запису:

Шукаєте комфортну та якісну машину для своєї сім`ї? Вам підійде ! Це - зручний автомобіль з гарним інтер`єром. Виробники подбали і про безпеку пасажирів, тож вам залишається лише купити цю машину і насолоджуватися нею.

Для того чтобы достичь желаемых результатов, всем нам нужна мотивация и тяжелый труд. Тут поможет только- постоянная работа над собой и постановка все новых и новых целей.

Метки: