Прикраси з петриківкою - це новий подих
Майстриня Ніка Хтоцька – про сучасне обличчя петриківського розпису
Найвідоміший український декоративний розпис нині переживає важкі часи. Майстрем-петриківцям влада не допомагає, ба навіть більше: заплющує очі на зухвале знищення фабрики декоративних промислів. Аби врятувати петриківський розпис, майстри беруть ініціативу в свої руки. Наприклад, киянка Ніка Хтоцька, яка збирається вчити азам цього мистецтва маленьких українців.
- Ніко, коли ви вперше познайомилися з петриківкою?
- Взагалі,це доволі трагічна історія… Починала займатися петриківкою я в років десять, якщо не помиляюся. Але через рік забула про ремесло і пішла у великий спорт. Згодом,через п’ять років, «згадала» про свої поховані навички і почала сама наздоганяти згаяний час.
- Коли ви зрозуміли, що хочете займатися цим розписом?
- У шістнадцять років я зрозуміла,що хочу розвивати цей вид мистецтва. В Україні залишилося не так уже й багато митців,що займаються розвитком петриківського розпису,що дуже сумно, насправді. Петриківка є своєрідною визитівкою українського народу,але зараз я бачу сумну тенденцію : доволі багато дітей взагалі не знають назви розпису та не сильно цікавляться народним ремеслом. Не хочу,щоб так тривало й надалі.
- В кого ви вчилися цьому мистецтву?
- Моїм вчителем була моя перша вчителька Мартинко Олена Анатоліївна, чудова людина, педагог і митець. Я їй вдячна за все її научіння.
- Що можете порадити петриківцям-початківцям? З розпису чого варто розпочинати свій петриківський шлях?
- З пошуку кота Насправді, треба починати з перегляду прикладів робіт: це заохочує і надає більше мужності та ентузіазму. Звісно, для опанування цього виду мистецтва непогано було б консультуватися у майстра та вчитися саме у нього «базі» петриківського розпису. Це необхідно для подальшого розвитку.
«Петриківка лягає на неслизькі поверхні»
- Ви прикрашаєте петриківкою і сережки, і рамки для фото. А які поверхні більше любить цей розпис, на що він краще лягає?
- Моя практика показала: петриківка краще за все лягає на дерев`яні поверхні. Я малюю гуашшю, а це невибаглива фарба, тобто, лягає також і на інші неслизькі поверхні.
- До речі, якими фарбами найкраще робити петриківський розпис?
- Гуаш та акварель – найкращий і правильний вибір. В планах у мене випробувати і акрилову фарбу,але це вже згодом.
«Збираємося прикрашати петриківкою шкіряні сумки»
- Відомо, що петриківка народилася, як яскравий розпис на білому тлі. Водночас, на ваших роботах можна побачити петриківку на темному тлі. Чому ви вдаєтеся до такого прийому?
- Я намагаюся модернізувати петриківський розпис, зробити його більш популярним і сучасним. У той же час, я використовую майже всі стандартні елементи розпису,щоб не віддалятися від традиції. На чорному тлі дуже вишукано виглядає білий мереживний розпис. Це кольорове сполучення мені припало до душі ще у дитинстві, от я і продовжую свою «традицію»
- Як гадаєте, яким чином можна зробити петриківку більш популярною? Чи достатньо для цього просто перевести її у практичну площину (розписувати сумки, одяг)?..
- Це питання постає переді мною декілька разів на день, як мінімум Забігаючи наперед, скажу, що наразі існує спільний проект із одним митцем. Ми збираємося прикрашати петриківським розписом шкіряні сумки ручної роботи. Також я хочу навчати дітей петриківському розпису, тому вже дуже скоро буду викладати або у групах,або індивідуально. Звісно, хочеться, аби молодь більше цікавилася українськими ремеслами та мистецтвом – цьому я сприяю, як тільки можу. Прикраси з петриківкою – це новий подих для мистецтва. Дуже сподіваюся, що не я одна так вважаю
«Скоро і стіни на кухні стануть барвисті»
- А як щодо манікюру? Мені здається, що розпис на нігтях виглядатиме непогано!
- Це доволі кропітка робота – наносити петриківський розпис на нігті. Хоча я у своєму житті і таке бачила Може, я занадто консервативна, але вважаю, що петриківка повинна бути більш… стійкою. Я просто не займалася б тим, що зникне через декілька тижнів.
- Тоді може вже пора розписувати петриківкою стіни будинків у містах та селах?
- З цього, власне, петриківка і зародилася Прикрашати інтер’єр я дуже хотіла би спробувати, але поки що своїм надбанням вважаю кухонний стіл. Найбільша моя робота… можливо, скоро і стіни на кухні стануть барвисті
Сподіваюся, що моє натхнення мене не покине і я надалі зможу втілювати в життя свої ідеї з приводу петриківського розпису.
***
Спонсор запису:
Если вы еще не знаете, что такое, обязательно прочтите эту информацию: сейчас многие люди открывают оффшорные счета в Люксембурге, Литве и Латвии.
Сделать ваше шоу незабываемым помогут , которые привлекут внимание посетителей лучше всякой вывески и рекламы!
Не забудьтеперед выездом в Турцию! Благодаря этому ваш отпуск будет идеальным!