Світлана Рак:
«Діти стають у чергу до витинанки!»
Наша сьогоднішня співрозмовниця – член Національної спілки майстрів народного мистецтва. Світлана Рак – майстриня на всі руки: у Хотові вона вчить діточок робити витинанки, мотанки та розписувати скло. Найбільше захоплення в малят викликає саме витинанка, каже мисткиня.
- Пані Світлано, як ваші вихованці ставляться до уроків з витинанки?
- З усіх трьох предметів, які я викладаю, діти найбільше люблять витинанку. Це мистецтво для них нескладне: вже у сім-вісім років можна зробити гарну роботу. Кожна дитина – це художник. У малят є неповторна творча жилка, яку можна втілити у мистецтво витинанки.
- Чим саме витинанка приваблює малечу?
- Я даю дітям попрацювати з кольором: вони сприймають його краще, ніж графіку. Крім того, у витинанці є поле для фантазії, а це дуже важлива річ для малюків. Свого малюнку я не нав’язую: лише даю дітям виразну основу витинанки, яка містить небагато деталей. Наприклад, ось таких левчиків. І кожен вихованець робить цю витинанку по-своєму: у дітей від природи є пластика, вони з легкістю можуть зробити гарний, невимушений малюнок.
- У вас бувають випадки, коли охочих до навчання витинанці дітей вже нікуди брати – групи переповнені?
- Таке було одного разу. Та ми впоралися із потоком дітей: просто зробили додаткову групу для тих, хто не зміг потрапити до основної. Навчати усіх в одній групі було би важкувато, адже тоді я не могла би приділяти всім достатньо часу. Загалом, дуже багато дітей хочуть навчитися цьому мистецтву: буває, діти стають у чергу до витинанки!
- Що може дати дитині витинанка, окрім естетичного розвитку?
- Естетичний бік – найголовніший. А ще, це знання культури свого народу (також дуже важлива ). Я навчаю витинанці, яка базується на народній традиції: роботи мають не дрібні, а більшенькі деталі. Такі витинанки робили наші бабусі на Полтавщині. Крім інформації про автентичне мистецтво, уроки дарують дитині захоплення: знання, здобуті у дитинстві, залишаться на все життя. Любов до ручної роботи з роками не минає.
- Мистецтво витинанки може розвиватися? Ви застосовуєте у своїй творчості сучасні матеріали?
- Звичайно. Для цього й існують канони народного ремесла: ми робимо витинанку в їхніх рамках, але «вплітаємо» до неї сучасність. Наприклад, я інколи роблю двоколірні витинанки та рельєфні. Крім того, середину витинанки зараз можна робити тривимірною – коли вона має три кути, робота просто оживає! Додавати щось своє до витинанки дуже цікаво. Головне – давати волю творчості, а не заганяти себе у рамки: «треба тільки так, і більш – ніяк»…
- Основа витинанки – це папір. А ми останнім часом чуємо думки про занепад книг, газет – усього, що створене на паперових носіях. Як Ви вважаєте, яке майбутнє чекає на витинанку?
- Витинанка – це справжнє мистецтво. А мистецтво, як відомо, не може померти – воно житиме вічно.
Метки: витинанка