Українські сувеніри: гобліни й матрьошки

Вівторок, 23 Серпня, 2011

Майстри діляться своїми думками про сувенірну індустрію

Україна навпаки: радянські символи та матрьошки із зображенням афроамериканців

Сьогодні наша держава святкує двадцятиріччя незалежності. Впродовж двох десятків років величезна кількість туристів побувала в Україні і повезла додому частинку… радянської, російської, американської чи навіть китайської культури. За двадцять років наші сувенірні крамнички так і не стали українськими, так і не набули незалежності від іноземних пам’ятних виробів. Яких сувенірів бракує Україні? На це запитання нині відповідають столичні майстрині Тетяна Серебреннікова, Олена Лабунька, Ніка Петренко та Надія Прекрасна.

Тетяна Серебреннікова, майстер художньої вишивки Національної спілки майстрів народного мистецтва України:

- Критикувати наявні сувенірні вироби, впевнена, є кому, тому висловлю побажання. Не вистачає сувенірів таких, які роблю я :)Щоб це була сучасна ужиткова річ, але із застосуванням старовинних швів і орнаментів (звісно, говорю виключно про вишивку). Щоб можна було обрати виріб на будь-який гаманець, але з гарантованою якістю і обов`язково ручної роботи (не машинної імітації). Як майстер, я відповідаю за свою роботу, і будь-хто з моїх покупців може звернутися до мене за потребою. Мої закладинки, чохлики, брелоки, листівки, іграшки — це оригінальні сувеніри з вишиваної України. Хочеться, щоб туристи везли додому не «штамповки», а справжні рукотворні речі.

Олена Лабунька, лялькарка та писанкарка:

- «Сувенір» з французької – це «спогад», тому дуже важливо, як саме він репрезентує конкретну країну та її колорит. Національний сувенір – це маленький посол України у світі. Він здолає відстань, збереже тепло рук майстра, донесе живий спогад про країну, її людей, передасть вітання, зачарує та створить настрій. Або ж ні. Тому сувенір повинен бути  якісним, автентичним, гарним, стильним та доступним. І обов’язково віддзеркалювати власне українську культурно-мистецьку специфіку. Жодних «матрьошок»! За цим оригінальним, але цілком чужим для нас сувеніром варто їхати до Росії, лише там це буде справжня автентика. Хіба іноземці купуватимуть в Україні маленькі статуетки, скажімо, Ейфелевої вежі? Сумніваюся.

Також відверто дратує, коли туристам  пропонують розмаїті раритети радянської доби. Те, що для іноземців є певною екзотикою, для українців – постійне агресивне нагадування про «світле минуле». Презентація багатої тисячолітньої культури повинна стояти вище за якісь кілька десятиліть невдалого соціально-політичного експерименту. Очевидно, якби працював закон про заборону радянської символіки, були б шанси почистити від цього «краму», скажімо, Андріївський Узвіз у Києві.  Кітч – це слабке місце практично всіх сучасних національних сувенірів, і Україна, звісно, не виняток.  Однак речі «з душею» – прерогатива  митця, а не ремісника. Тому «масовий» сувенір завжди матиме свої особливості. Важливо просто дотримуватися ринкового балансу – і тоді кожна річ знайде свого поціновувача.

Андріївський узвіз: таку Україну везуть додому іноземці

Ніка Петренко, дизайнер та вишивальниця ательє «Золота Нитка»:

- Ринок сувенірної продукції в Україні перенасичений, причому, сувеніри є різні за якістю та ціною. Не вистачає хіба що магнітів на холодильник, що зображують реактор чи знак радіації з надписом «Україна небезпечна для туристів» (бо Сталкер цікавіший за вишивку і сало – я переконалася на власному досвіді :)). Іноді й тарілка домашнього борщу чи виступ «Дахи-брахи» на ДВД робить іноземних гостей навіки завороженими. А якщо серйозно, то нам туристів не вистачає!

, майстриня з пошиття еко-сумок:

- Я ніколи не замислювалася, які саме мають бути сувеніри, оскільки сама їх купую дуже рідко. Мені дуже подобаються сувенірні крамнички у Львові: там можна придбати і щось банальне (типу розквецяного магніта на холодильник), і непоганий виріб (кухлик ручної роботи, ляльку, картинку). У Києві ж засилля шароварщини – синтетичні вишиванки, як попало зроблені віночки, ляльки, схожі на гоблінів… Як на мене, такі сувеніри ближчі до Китаю, де вони зроблені, ніж до України.

А які сувеніри хотіли би бачити в українських крамничках ви? ;)

(с) made-in-ukraine Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Для того чтобы посмотреть на китайские сувениры, нужно . И это вполне реально благодаря современным туристическим агентствам!

Метки: , , ,