Валентина Федишина:

Середа, 4 Травня, 2011

«Каштан підказує, що з нього зробити»

Каштановий портрет

Ми звикли не звертати уваги на каштани, які підкидає нам під ноги природа. А от у руках майстрині Валентини Федишиної ці коричневі кульки перетворюються на справжні витвори мистецтва! Киянка з технічною освітою має дуже незвичне хобі: вона вирізає з плодів каштана гарненькі скульптурки. В інтерв’ю нашому сайту пані Валентина розповідає про особливості створення каштанів з людським обличчям та про власний досвід різьблення… чайною ложкою!

Валентина Федишина зі своїми витворами

- Валентино Олексіївно, коли у вас з’явилося це неординарне захоплення?

- Я почала займатися цим дуже давно – сорок п’ять років тому. Тоді навчалася у технікумі радіоелектроніки на Львівській площі. Навколо технікуму росло дуже багато каштанів, тож каштанами була засипана вся земля :)Перший каштан я вирізала зовсім випадково: просто йшла вулицею, підняла каштан і вирішила зробити з нього щось гарне. Перед тим пробувала займатися різьбою по дереву – вирізала ложечки. Тож каштан піддався мені одразу.

- Ви десь вчилися основам різьби?

- Спеціальної освіти у мене немає: просто я завжди любила малювати, ліпити якісь скульптурки з пластиліну…

Нове життя каштана

«Каштан – це чудовий матеріал»

- Каштан потребує якоїсь обробки перед різьбленням? Як взагалі виглядає ваш творчий процес?

- Спочатку збираю свіжі каштани, мию їх та чекаю, поки підсохнуть. Розглядаю кожен окремо і вигадую, що з нього можна зробити. Каштан вже сам по собі може підштовхнути мене до якоїсь ідеї: він може бути схожий на слоника чи на чиєсь обличчя… Коли образ вже спав на думку, видаляю з частини каштана коричневу шкірку і починаю вирізати зображення. Найтонші лінії наношу тільки тоді, коли каштан вже повністю висохне (на це в домашніх умовах іде місяць).

- Після різьблення покриваєте каштани чимось? Бачу, вони трохи блищать…

- Раніше, коли виріб вже був готовий, я покривала його клеєм ПВА. Але потім чомусь цей клей зіпсувався (у продажу зараз вже не той ПВА, що був колись), і я вирішила покривати каштани прозорим лаком для нігтів.

- Обравши образ майбутнього виробу, ви одразу починаєте вирізати чи, можливо, робите ескізи, замальовки?

- Ні, я не роблю жодних замальовок – ріжу одразу.

- З якими інструментами працюєте?

- В основному, працюю за допомогою медичного скальпеля.

- А ті різці, якими різьблять дерево, для каштанів не підходять?

- Для роботи з каштанами потрібні надзвичайно тоненькі різці. Тому ті інструменти, якими працюють з деревом, далеко не завжди підійдуть для різьби каштанів.

- Скільки можуть зберігатися каштанові скульптури?

- У мене досі є мої перші каштани. Правда, вони дещо потемнішали, але усі риси збереглися. А загалом, каштан – це чудовий матеріал: він не розбивається, коли падає на підлогу.

Пані Валентина любить вирізати тваринок

«Різьбила чайною ложкою по цеглі»

- Скільки каштанових витворів ви вже зробили?

- Небагато – біля ста. Коли сімя розрослася дітьми та онуками, я не могла приділяти різьбі багато часу, тому поступово закинула це хобі. Кілька років тому знову взялася за справу: тепер активно беру участь у різних виставках, показую людям свої роботи…

- Чиї портрети більше любите робити – чоловічі чи жіночі?

- Краще виходять чоловічі портрети. У чоловіків грубіші риси обличчя, тож можна зробити портрет людини з «колоритним» великим носом або ще якоюсь цікавою рисою…

- А робили колись портрети своїм знайомим?

- Робила співробітниці портрет з каштану – він ще й досі у неї зберігається. А ще, колись я зробила декілька портретів своїх колег на цеглинах. Знайшла матеріал у дворі на роботі. Цегла, мабуть, містила дуже багато піску, тому різьбити по ній було надзвичайно легко. Інструментів у мене тоді під рукою не було, тож різьбила чайною ложкою :)Співробітникам їхні портрети сподобалися, тож вони усі позабирали їх додому. Мені жодного не залишили, хоча портретів було штук п’ять…

Двуликий Янус

«Діти думали, що так і треба»

- Що ще любите різьбити з каштанів, окрім портретів?

- Голови тварин: собачки, кізки, кролика… Є у мене і каштан-слоненятко – його було робити найлегше. Справа в тому, що сам каштан підказує, що з нього зробити. Наприклад, він нагадує слоника і «натякає», де мають бути передні ноги, де – задні і де – хобот. Те саме – з маленькою дитиною: каштан може нагадувати маля, згорнуте в утробі матері.

- Як до вашого екзотичного хобі ставиться родина?

- Раніше мої діти думали, що так і треба :)Нібито кожна мама має різьбити каштани. Вони лише зараз зрозуміли, що це – щось незвичне, коли я почала брати участь у виставках.

- Кажуть, каштани – дуже корисні і смачні. Ви колись пробували їх на смак? Чи використовуєте їх лише як матеріал для творчості?

- Ні, не пробувала… Одного разу торкнулася каштана язиком, і зрозуміла, що він – неїстівний… :)

P.S. Якщо ви знаєте про існування майстра, який також займається різьбою по каштанах, будь ласка, поділіться лінком на його роботи. Ну а поки що в нас є підозра, що таке хобі має лише одна людина – Валентина Федишина :)

Будемо вдячні за ретвіти! ;)

(с) made-in-ukraine Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.

***

Подяка:

Любите ли вы Судак так, как любим его мы? Если любите, то вы сможете узнать самые свежие новости из жизни этого прекрасного города!

Метки: