Валяне взуття - природне та екологічне

Вівторок, 7 Лютого, 2012

Олена Лакіза розповідає про тонкощі валяння з вовни

Рожеві мрії - капці для мами й доньки

Мерзнете не лише на вулиці, а й у себе вдома? А от майстриня Олена Лакіза з Чернівців, відома в Інтернеті за ніком Lakizka, знає одну маленьку таємничку, яка допомагає зігрітися під час лютих морозів. Ця таємниця – натуральна вовна, з якої мисткиня створює шарфи, головні убори, рукавиці, прикраси та навіть такий необхідний атрибут затишку, як домашні капці.

Валяні рукавички від Олени Лакізи

- Олено, як ти прийшла до валяння? Мабуть, свою творчість починала з якогось іншого виду рукоділля?

- Рукоділля я любила все своє життя. Починала ще в дитинстві з пошиття одягу лялькам. Коли подорослішала, то займалася вишивкою… аж доки не познайомилася з технікою валяння. Моє перше знайомство відбулося віртуально. Побачила фото валяних тапочок в Інтернеті, і дуже мені вони сподобалися. Потім поросила сестру купити мені в Києві трошки вовни і почала пробувати працювати з нею.

Шарф "Сир" з мериносової вовни

Валяної майстерності навчили на майстер-класах

- Згадай, як ти вперше взяла у руки вовну та голки для валяння… Що з цього вийшло? Ти була задоволена твоїм першим валяним витвором?

- Коли вперше взяла в руки вовну , то теоретично я трохи вже була підготовлена. Перечитала доступні на той момент майстер-класи в Інтернеті. Починала спочатку з брошки, і не можу сказати, що була дуже задоволена нею. Далі замахнулася на дитячі тапочки, і результат теж не потішив мене. Тоді я поставилася відповідальніше до свого захоплення. Спочатку «набила руку» на простих речах (намистинках, брошках). Потім  почала пробувати валяти шалики і тапки. Але то були лише спроби. Щоб побачити наживо, який має бути войлок, я поїхала на майстер-класи, де власне не лише познайомилася з якісними виробами, хорошими майстрами, але й навчилася правильно працювати з вовною.

- Зараз ти виготовляєш з вовни намиста, брошки, шарфи, мітенки, рукавички та навіть капці. Які вироби любиш робити найбільше?

- Оскільки моя любов до валяння почалася з тапочок, то їх і люблю найбільше робити. Але на сьогоднішній день, напевне, мені однаково хочеться робити і тапки, і шалики, рукавиці, і берети. Я люблю практичні речі, тому, напевне, не займаюся арт-об’єктами. В голові крутиться безліч  планів, але не вистачає доби, щоб всіх іх втілити.

Комірець у техніці нунофелтинг

Найтепліші речі – з вовни альпаки

- Чи дійсно валяні речі – дуже теплі? Валяний шарф зможе зігріти у лютий мороз?

- Точно зігріє. Адже це – природній натуральний матеріал. Крім того, якщо брати верхній одяг, то він не лише теплий, але й неважкий. Речі з вовни лами (альпака) за своїми властивостями навіть тепліші, ніж овечі.

- Мені здається, твої валяні шарфи настільки урочисті, що їх можна носити лише до розкішного одягу. Це так чи їх купують і задля того, щоб прикрасити звичайний буденний образ?

- Тут не можна дати однозначну відповідь. Хтось купує, бо хоче урочистості, хтось просто полюбляє ручну роботу і ексклюзив, інші цінують саме натуральність речей. Але прикрасити буденний образ, звісно, можна. Не надто яскравий шарф абсолютно гармонійно впишеться в однотонний офісний одяг.

- Яким чином можна «вгадати» розмір, коли створюєш валяну річ? Ти робиш спеціальні заміри чи виготовляєш все «на око»?

- Краще завчасно знати, яку усадку дасть виріб, і залежно від цього робити правильні розрахунки для шаблону. Необхідно перед тим, як готувати шаблон (викрійку), зваляти пробні зразки тієї вовни, з якою треба працювати, і розрахувати коефіцієнт усадки. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів з розмірами.

Ніжний шарф - нунофелтинг

Нунофелтинг – вовна з шовком

- Багато твоїх шаликів декоровані тканиною або мереживом. Такі вироби тобі більше подобаються, ніж просто валяні?

- Я дійсно полюбляю валяти декоровані натуральним шовком шарфи. Це так званий нунофелтінг. Це слово означає з’єднання тканої натуральної основи з шерстю в техніці мокрого валяння. В якості тканої основи можна використовувати деякі види легких натуральних тканин нещільного переплетення (шовк, шифон, льон, оксамит, гіпюр чи мереживо). При цьому, залежно від виду тканини можна отримати різну цікаву фактуру і ефект. Такі речі є дуже легкими і одночасно теплими. Крім того, можна використовувати не тільки ткану основу, але й різні волокна (льон, кропива, бамбук, шовк, соя, віскоза, морські водорості), які також дають цікаву фактуру і блиск.

- Як виглядає процес поєднання мережива чи легенької тканини з валяним «полотном»? Які інструменти допомагають тобі зробити таке поєднання?

- Оскільки для нунофелтингу ми використовуємо тканини нещільного переплетення, то волокна вовни під час процесу валяння проникають через полотно і там вже залишаються, ворсинки між собою звалюються і тоді тканина і вовна дуже міцно з’єднуються. Виглядає  це таким чином (один з можливих варіантів): викладаємо два шари вовни, зверху накриваємо залежно від задумки шматок шовку і змочуємо мильною теплою водою. Далі накриваємо синтетичною сіткою наш майбутній шарф і починаємо притирати його доти, поки шари шерсті і шовку не зчепляться один з одним. На цьому етапі крім рук можна використовувати додаткові помічники. Це може бути або роликовий масажер у вигляді качалки, або моя основна помічниця – віброшліфувальна машинка. Це прискорить процес притирання, що іноді може зекономити нам до години часу (це залежить від розміру шарфа). Чоловікам важко іноді повірити, що віброшліфувальна машинка використовується для виготовлення одягу :)Але тут необхідно пам’ятати про правила безпеки і накривати вовну не сіткою, а плівкою з пупирками, щоб уникати контакту віброшліфувальної машинки і води.

Вовняні капці "Мрійливі божі корівки"

Тапочки з вовни – екологічне взуття

- А тепер розкажи про валяні тапочки. Вони зроблені з чистої вовни, тому в багатьох може виникнути питання, чи вони не колються :)

- Ні, не колються. Це залежить від тоніни (товщини) вовни. Можна зваляти дуже м’якенькі тапочки, якщо використовувати тонку чи напівтонку вовну. Навіть трохи грубіша вовна насправді не колеться (перевірено на собі).

- Знаю, що від болів у спині багато кого рятує розрекламований пояс із собачої шерсті. Із вовняним взуттям – схожа ситуація? Воно, мабуть, покращує кровообіг і добре впливає на стан здоров’я свого господаря?

- Це – природне і екологічне взуття. Вовна забезпечує природну термоізоляцію, в них тепло взимку і прохолодно влітку. Крім того, в таких тапочках відбувається мікромасаж стоп, що, відповідно, покращує  кровообіг.

- Для того, щоб створити капці, потрібна спеціальна форма, на яку вдягається сировина, чи ти формуєш ці вироби руками?

- Спочатку я роблю шаблон (з плівки з пупирками або підложки під ламінат). Потім розкладаю вовну, притираю, валяю. Коли виймаю шаблон, то вже в процесі валяння поступово починаю надавати форму тапочкам. Форму надаю руками. Є спеціальні колодки, на яких можна формувати тапочок.

- Для літа в тебе є легша версія капців чи закриті тапочки носять і в теплу пору?

- Влітку можна носити ті самі тапочки, що і взимку. Дехто влітку надає перевагу тапочкам у вигляді шльопанців.

Шарф "Бургундське вино"

Якісна вовна – з Нової Зеландії, Англії та Німеччини

- Розкажи, де і яку вовну ти купуєш для своїх виробів?

- Для виробів купую овечу вовну, але різної товщини. На одяг, брошки прикраси – тонку. На тапочки – трохи грубішу. Зазвичай, це вовна овечок з Нової Зеландії і Англії. В основному, це все купую через українські Інтернет-магазини. Іноді роблю замовлення з-за кордону. Наша карпатська вовна груба для моїх виробів, але її можна використовувати для валяння іграшок, килимків, для прядіння. А можливо, я просто не знаю, де в нас в Україні є овечки з тонким руном :)

- Чи ділять майстри валяння вовну на якісну і неякісну? Наприклад, вовна з Італії – хороша, а китайську для рукоділля краще не купувати :)

- З Італії дуже хороша вовна, китайської не зустрічала :)Насправді, є певний поділ. Тому намагаюся використовувати кращу, бо це впливає на той час, який я маю витратити на виготовлення виробу. Але навіть з вовни, яку я можу рідко використовувати, можна зваляти нормальну річ. Головне – зробити якісну розкладку вовни і дотримуватися технології.  Хороша вовна – з Німеччини, Англії, Нової Зеландії. Зараз з’явилася і українська, але я ще не працювала з нею, тому ніяких відгуків давати не можу.

Чобітки для маленької дівчинки

Котяча шерсть для валяння не підійде

- Мабуть, наївне запитання, але чи можна зробити якусь брошку чи шалик з шерсті свого собаки чи кішки? :)

- З собачої може ще можна, але бажано додати трохи овечої (правда, я не знаю, чи буде «пахнути» така брошка домашнім улюбленцем). А от шерсть кішки занадто м’яка для валяння.

- У тебе часто буває, що виріб не вдається таким, як ти його задумувала? Наприклад, не там вирізала дірочку чи не туди приєднала шматочок матеріалу… Що робиш із «бракованими» речами?

- Іноді трапляється… рідко. Але в творчості браку не буває. Тоді з’являється нова ідея і так званий брак можна добре обіграти за допомогою інших матеріалів і отримати абсолютно  нормальну і цікаву річ!

- Знаю, що ти зареєстрована на міжнародному сайті Ярмарок Майстрів, де рукотворні вироби можуть замовляти закордонні клієнти. Розкрий таємницю: в якій країні живе найбільше поціновувачів валяної творчості? :)

- Ярмарок Майстрів – це російський сайт, і, відповідно, звідти найбільше моїх клієнток. Я навіть сказала би, що найчастіше замовлення роблять москвички. Але сподіваюся, що в майбутньому українки також зможуть собі замовляти теплі і натуральні речі. В мене також є  покупці з Америки, Канади, Франції, Японії, і мені кожен раз так приємно відправляти в такі далекі країни свої речі! Я обов’язково кладу до посилочки листівку з містом, в якому я живу, і шлю привіт з України :)

(с) made-in-ukraine Використання матеріалів дозволене лише з зазначенням джерела.

Метки: