Волинські топази - найкращі у світі
Іменитий ювелір Віталій Хоменко – про коштовності та людей, які купують їх «для кофтинки»
З нашим нинішнім співрозмовником ми побачилися на відкритті ювелірної виставки. Серед десятків робіт саме його витвори того вечора отримали найбільше компліментів. Це й не дивно: унікальні прикраси – настільки витончені й привабливі, що мало хто добровільно може відвести від них погляд. Віталій Хоменко творить коштовні дива вже сорок п’ять років: протягом цього часу він просто-таки поріднився з ювелірним мистецтвом.
- Пане Віталію, розкажіть, як народжуються такі чарівні вироби? Все починається із задуму?
- Буває по-різному. Інколи першою на думку спадає ідея, а інколи я відштовхуюся від матеріалу, з яким доводиться працювати.
- Тобто, ви берете до рук шматочок металу, і одразу починаєте творити?
- Ні, все-таки, спочатку треба малювати – сформулювати ідею, продумати деталі. Головне тут – фантазія.
- Що треба знати, щоб бути ювеліром?
- Для цього треба мати певний досвід. Коли добре знаєш матеріал, нічого неможливого немає: можна зробити все, що завгодно.
«Аквамарини перехоплюють підприємці»
- Який Ваш найулюбленіший матеріал?
- Мабуть, срібло… А взагалі, в ювелірному мистецтві найкращим матеріалом вважають золото. І не дарма: цей метал відрізняється від срібла тим, що у золоті можна виконати такі роботи, які просто не вийдуть у сріблі. Крім того, золото зберігає свої якості впродовж довгих-довгих віків. Не дарма скіфські прикраси, які існують п’ять або три тисячі років, збережені досі. Золото зберігається найкраще серед усіх металів, тому саме воно – найкращий матеріал для мистецтва.
- А з яким камінням Ви любите працювати?
- Гранат люблю, топаз… Я підтримую українського виробника, тож використовую волинські топази. Вони – найкращі у світі. Також полюбляю аквамарини, берили… Але, на жаль, вони нам дуже важко дістаються: їх перехоплюють підприємці, ріжуть, кришать на багато маленьких шматочків… А про те, щоб зберегти велике неповторне каміння, ніхто не думає. Загалом, каміння – це грубе слово: геологи кажуть, що каміння лежить на дорозі. А це – мінерали.
«Емалі – це інша планета»
- Закордонні поціновувачі прекрасного бачили Ваші роботи?
- Ювелірні вироби – ні, але свої емалі (пан Віталій також – емальєр. – Авт.) я показував у США, Фіндяндії, Югославії, Німеччині. Там вони привернули до себе увагу. Загалом, не можу сказати, що наші майстри поступаються західним…
- Чому Ви звернулися до емалі? Коштовності все-таки не дозволяють таланту розкритися повністю?
- Емалі – це інша планета творчості. Коли дуже втомлююся від цієї роботи, або коли треба взяти велику паузу в ювелірній справі, беруся за мідь і емаль. За допомогою емалі можна сказати багато – і навіть про те, про що не скажеш в ювелірному мистецтві.
- Чи важко знайти покупців ексклюзивних коштовностей в Україні?
- Важко. Власне, я про це й не думаю… Буває, люди цікавляться… Зараз, на щастя, бачу, що ці люди – це інтелект нації. Вони знають, що вони хочуть і розуміють, навіщо їм це треба. А ті клієнти, які їздять по закордонах та купують собі Картьє, обирають прикраси «для кофтинки». Є, звісно, й замовники, які хочуть, аби майстри зробили прикраси за їхнім бажанням. Так працювати не дуже цікаво: краще, коли річ, зроблену автором, цінують покупці.
Найкраще – у майбутньому
- Ювелірне мистецтво створене лише для жінок чи в нього є достатньо поціновувачів і серед чоловіків?
- Воно створене і для чоловіків, і для жінок: тут головну роль відіграє ставлення людини до мистецтва загалом.
- Яка Ваша улюблена робота?
- Найкращими роботами вважаю ті, які буду робити в майбутньому.
- Які прикраси плануєте зробити найближчим часом?
- Це важке питання. Дуже багато всього задумано, навіть не можу виокремити якусь одну ідею…
- Ви бачили роботи молодого покоління українських ювелірів? Яку думку маєте про їхні твори?
- Мене дуже вразив Юрій Федоров – син мого товариша-ювеліра Олега Федорова, який, на жаль, вже помер. Юрій пішов шляхом батька: він робить гарні роботи і вміє їх вдало презентувати. Молоді автори є, тож ювелірна творчість в Україні існуватиме й надалі.
(с) made-in-ukraine Використовуючи матеріали, зазначайте джерело.
***
Подяка:
Любите ювелирное искусство? Посмотрите на- может быть, там вы найдете именно те сережки или кольца, которые ищете!
Метки: ювелірне мистецтво